stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT
Tegoroczny festiwal Muzyki Dawnej Anima Musica odbędzie się nietypowo, bo w maju. Jak co roku zapraszamy Państwa na spotkania z wyjątkowymi artystami.

Podczas pierwszego festiwalowego koncertu, który odbędzie się 10 maja w Ratuszu Starego Miasta w Gdańsku wystąpią - Marek Niewiedział (oboje barokowe), Anna Mikołajczyk (sopran) i Marcin Szelest (klawesyn).
11 maja we Franciszkańskim Centrum Kultury w Gdyni obejrzymy spektakl Gry Dworskie na 4 stopy i 5 par rąk - przedstawienie w wykonaniu pary tancerzy i pięciorga flecistów.
16 maja w Ratuszu Staromiejskim w wystąpi doskonały czeski gambista Petr Wagner, którego ponownie usłyszymy 17 maja, w FCK w Gdyni, w koncercie "L'Ange et le Diable: Marin Marais & Antoine Forqueray". Towarzyszyć mu będą - Jan Krejca (gitara barokowa) oraz Premysl Vacek (teorba). Zaś 18 maja zapraszamy państwa na koncert młodych wykonawców poświęcony tym razem klawesynowi w muzyce solowej i kameralnej.

Bilety w cenie 20 zł normalny i 10 zł ulgowy można nabyć godzinę przed koncertem lub złożyć zamówienie pod adresem barokmusic@wp.pl . Ten adres e-mail jest chroniony przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć Na koncert Młodych Wykonawców wstęp wolny. !!!


Szczegółowy program:
ZŁOTY WIEK OBOJU
10 maja 2008 (sobota) godz. 19.00 Sala Mieszczańska Ratusza Staromiejskiego
ul. Korzenna 33/35.

Podczas pierwszego koncertu festiwalu "Anima Musica" usłyszymy troje wybitnych wykonawców. Przed trójmiejską publicznością zaprezentuje się m.in. sopranistka
Anna Mikołajczyk, która wykonuje bardzo rozległy repertuar - od średniowiecznych pieśni świeckich, poprzez muzykę baroku i późniejszych epok, do współczesności włącznie. Gdańscy melomani mieli okazję poznać Annę Mikołajczyk w partii Donna Anna w operze "Don Giovanni" W.A. Mozarta - ostatniej produkcji Państwowej Opery Bałtyckiej w Gdańsku.

Marcin Szelest (klawesyn) - absolwent klasy organów Akademii Muzycznej w Krakowie, oraz The Boston Conservatory (USA). Zdobywca I nagrody na II Międzynarodowym Konkursie Organowym im. J. P. Sweelincka w Gdańsku. Obecnie jest adiunktem w Katedrze Organów Akademii Muzycznej w Krakowie (w stopniu doktora habilitowanego sztuki), prezesem Polskiego Towa­rzystwa Muzyki Dawnej, współzałożycielem i kierownikiem artystycznym zespołu muzyki dawnej Harmonia Sacra oraz organistą kościoła Świętego Krzyża w Krakowie, gdzie gra na odrestaurowanym instrumencie z 1704 roku.

Marek Niewiedział (oboje historyczne) - absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu, Królewskiego Konserwatorium w Hadze, oraz Hochschule für Musik und Theater w Lipsku.
Od 1998 roku na stałe współpracuje z Warszawską Operą Kameralną, pełniąc w niej funkcje koncertmistrza sekcji dętej. Współpracuje z większością orkiestr i zespołów barokowych w Polsce. Okazjonalnie współpracuje z Centre de Musique Baroque w Wersalu.
Prowadzi klasę oboju barokowego w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Jest pomysłodawcą oraz dyrektorem artystycznym Międzynarodowej Letniej Szkoły Muzyki Dawnej w Lidzbarku Warmińskim.

W programie koncertu usłyszymy utwory Francoisa Couperina, Thomasa Vincenta Jr. J.S. Bacha, Carla Besozzi, Michale Pignoleta de Monteclaira.


GRY DWORSKIE na 4 stopy i 5 par rąk
11 maja 2008 (niedziela) godz. 19.00 Franciszkańskie Centrum Kultury w Gdyni
ul. Ujejskiego 40.

W niedzielę 11 maja we Franciszkańskim Centrum Kultury w Gdyni podczas drugiego dnia festiwalu "Anima Musica" będziemy mieli przyjemność zaprezentować Państwu niezwykły spektakl pt. "GRY DWORSKIE na 4 stopy i 5 par rąk".
To niezwykłe wydarzenie artystyczne jest zderzeniem estetyki muzyki barokowej oraz tańca współczesnego. Spektakl ten jest pierwszą w naszym kraju prezentacją XVIII-wiecznych kompozycji przeznaczonych na 1, 2, 3, 4 i 5 fletów traverso. Projekt powstał dzięki współpracy zespołu CHAMBRE 5.01 - który tworzą Monika Czyżewska, Maja Mirocha, Dominika Staszkiewicz, Konrad Oklejewicz i Tomasz Potaczek (studenci oraz absolwenci Akademii Muzycznej w Krakowie, Conservatorium van Amsterdam i Koninklijk Conservatorium Brussel - z młodymi tancerkami Pauliną Wysocką oraz Barbarą Żurawel, zaangażowanymi w krakowską scenę tańca współczesnego.

Podczas spektaklu tancerki zaprezentują się publiczności w niezwykłych kostiumach inspirowanych modą dworską epoki baroku, muzycy zaś wystąpią w maskach będących reprodukcjami facsimile XVIII wiecznej wiktoriańskiej maski.
Program koncertu to muzyka najwybitniejszych kompozytorów tańców dworskich takich jak: Joseph Bodin de Boismortier, Jacques Martin Hotteterre le Romain, Wilhelm Friedman Bach, Louis-Antoine Dornel, Antonin-Josef Reicha, Michel Blavet, Wolfgang Amadeus Mozart.

VANITAS VANITATUM, ET OMIA VANITAS: TOMBEAU DES SENTIMENTS
16 maja 2008 (piatek) godz. 19.00 Sala Mieszczańska Ratusza Staromiejskiego
ul. Korzenna 33/35.

Petr Wagner, jeden z nawybitniejszych wirtuozów grających na violi da gamba zaprezentuje się podczas festiwalu Anima Musica w wieczorze utworów na temat Życie i śmierć, przemijanie, czyli nagrobek uczuć.

Petr Wagner naukę gry na violi da gamba odbył pod kierunkiem Richarda Boothby i Jaapa ter Lindena w Akademie für alte Musik Dresden, oraz pod kierunkiem Wielanda Kuijkena w The Royal Conservatoire w Hadze. Brał udział w nagraniu blisko 40 płyt CD jako solista i kameralista. Jego solowe nagrania z muzyką Charlsa Dollé (Dorian Recordings, 2003) i Gottfrieda Fingera (Arta, 2005) zyskały na całym świecie entuzjastyczne recenzje.

Podczas koncertu zaprezentuje jedną z typowych form muzycznych XVII i pierwszej połowy XVIII wieku - obok suit, utworów charakterystycznych i fantazji również - tombeau (nagrobek). Pierwotnie poetycka kompozycja poświęcona pamięci zmarłych osób wybitnych lub bliskich kompozytorowi tombeau, pojawiać zaczęła się najpierw w literaturze lutniowej, gitarowej, klawesynowej i w szczególności gambowej.

Podczas koncertu usłyszymy utwory takich kompozytorów jak: Carl Friedrich Abel, Tobiasz Hume, Marin Marais, Jean de Sainte-Colombe czy Johann Sebastian Bach.

ANIOŁ I DIADEŁ
Marain Marais&Antoine Forqueray
17 maja 2008 (sobota) godz. 19.00 Franciszkańskie Centrum Kultury w Gdyni
ul. Ujejskiego 40.
Podczas czwartego koncertu festiwalu Anima Musica Petr Wagner wykona kompozycje dwóch najsławniejszych rywali złotej ery francuskiego baroku - Maraina Maraisa oraz Antoinea Forgueraya, którzy byli przedmiotem zarówno wrogich, jak i pochlebnych plotek oraz kłótni i przekleństw ogarniających prawie całą Europę w końcu XVII i na początku XVIII w.
Koncert opatrzony został tytułem "Anioł i diabeł". Mógłby jednak zostać zatytułowany Marais i Forqueray - wielka bitwa. Odniesienia do anioła i diabła, uosabianych przez Marina Marais i Antoine'a Forqueray można odnaleźć w wielu siedemnasto- i osiemnastowiecznych mediach, gazetach, encyklopediach oraz zawstydzających publicznych oświadczeniach i pamfletach. Nie wpływa to jednak na fakt, że obaj ci wirtuozi gamby i kompozytorzy, należą do najwspanialszego dziedzictwa, jakie francuski barok pozostawił reszcie świata.

Koncert stanowić będzia próbę rekonstrukcji wyimaginowanego muzycznego pojedynku pomiędzy dwoma wirtuozami w grze na violi - Marinem Maraisem i Antoine'em Forqueray'em.

W swym egoizmie Petr Wagner sam wystąpi w rolach obu muzyków, grając tylko na jednym instrumencie jedną parą rąk a towarzyszyć mu będą Jan Krejca na flecie oraz Przemysl Vacek na teorbie.

KONCERT MŁODYCH WYKONAWCÓW
18 maja 2008 (niedziela) godz. 19.00 Franciszkańskie Centrum Kultury w Gdyni
ul. Ujejskiego 40.

Podczas ostatniego dnia festiwalu "Anima Musica" zaprezentują się młodzi miłośnicy muzyki dawnej. W kompozycjach Salamone Rossi, Louisa Couperina, Johanna Caspara Ferdinanda Fischera, Domenico Scarlattiego usłyszymy:
Zuzannę Bilińską (skrzypce) - absolwentkę Szkoły Muzycznej I st. w Gdyni. Obecnie uczennicę mgr Anny Śliwy w Szkole Muzycznej II st. w Gdański Wrzeszczu. Ponadto studentkę Filologii romańskiej Uniwersytetu Gdańskiego.

Justynę Jankowską (flet) - studentkę Filologii Germańskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Absolwentkę Szkoły Muzycznej I st. im. Fr. Chopina w Wejherowie. Jest uczennicą V klasy u pani Barbary Poszowskiej w szkole muzycznej II st im. Fryderyka Chopina w Gdańsku -Wrzeszczu.

Basię Joachimowską (wiolonczela) - absolwentkę Sopockiej Szkoły Muzycznej I st. im. St. Moniuszki. Obecnie uczennicamgr Anny Sawickiej w Szkole Muzycznej II st.im. Fryderyka Chopina w Gdańsku Wrzeszczu. Ponadto studentka wydziału rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Justynę Woś (klawesyn) - absolwentkę Szkoły Muzycznej I st. im. J. Garści w Tczewie w klasie. Obecnie uczennica Szkoły Muzycznej II stopnia im. Fr. Chopina w Gdańsku-Wrzeszczu w klasie klawesynu ad. Małgorzaty Skotnickiej.
Zespół Fletów prostych Il Flauto Dolce To zespół fletów podłużnych działający przy Pałacu Młodzieży w Gdańsku pod kierunkiem Magdaleny Warżawy. Brał udział w Międzynarodowych Spotkaniach z Muzyką Dawną w Malborku w 2007 roku.
W lutym tego roku Il Flauto dolce został laureatem Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Dawnej "Schola Cantorum" w Kaliszu i otrzymał Brązową Harfę Eola.