11 listopada ulicami Głównego Miasta w Gdańsku przejdzie po raz dwunasty Parada Niepodległości. Tego dnia po raz kolejny w grodzie nad Motławą w radosny sposób będziemy świętować rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Dla każdego, kto tego chce będzie to niepowtarzalna możliwość zaprezentowania swojej obecności, działalności, dokonań i zamierzeń. Organizatorem Parady Niepodległości jest Stowarzyszenie SUM. Wydarzenie jest dofinansowane ze środków UM Gdańsk.
Parada Niepodległości formuje się o godzinie 9:00 na ulicy Podwale Staromiejskie,
następnie przejście trasą: ulice Podmłyńska - Rajska - Heweliusza - Korzenna - Kowalska pod pomnik Jana III Sobieskiego przy Targu Drzewnym rozpocznie się o godzinie 10:00.
Godzinę później rozpocznie się część finalna wydarzenia.
Zakończenie uroczystości przewidujemy na godzinę 11:30 po czym odbędzie się uroczysta Mszy św. za Ojczyznę, która rozpocznie się w samo południe w Bazylice Mariackiej.
W tym roku przypadają rocznice: 75 powstania Polskiego Państwa Podziemnego i utworzenia Szarych Szeregów oraz 70 rocznica Powstania Warszawskiego. Dlaczego Powstanie z Warszawy w Gdańsku? Po pierwsze, w latach powojennych trafiło na gdańskie Wybrzeże bardzo wielu warszawiaków, wielu uczestników tamtego zbrojnego zrywu. Są tu do dziś, czego efektem jest szczególne zaproszenie tego środowiska do wspólnego świętowania święta narodowego a także przemowa pod pomnikiem polskiego króla jednego z przedstawicieli tego środowiska. Po drugie, nie było przypadku w tym, że 36 lat po tamtym wydarzeniu, kiedy robotnicy ze Stoczni Gdańskiej, Gdyńskiej, innych zakładów z terenu Trójmiasta, rozpoczęli strajk w imię solidarności, zgodnie włożyli na swoje ręce biało-czerwone opaski. Tak było w roku 1980, tak było w roku 1988.
Tak jak powstańcom brakowało mundurów i biało-czerwone barwy umieszczone na rękawach były symbolem wolności, niepodległości, dumy z symboli narodowych, podobnie kilka dekad później protestujący robotnicy używali świadomie tych symboli, które stawały się swoistym mundurem, nawiązaniem do bohaterskiej historii, symbolem tego, co bliskie i ważne dla każdego Polaka.
Istotne wydarzenia ParadyBohaterzy Niepodległości - jak co roku zaprosiliśmy do uczestnictwa w PN i skierowania do zgromadzonych ludzi kilku słów z okolicznościowym przesłaniem, osoby zasłużone dla niepodległości Polski. W tym roku będą to Ewa Ludkiewicz, harcerz Szarych Szeregów, więzień okresu stalinowskiego oraz Jerzy Grzywacz, uczestnik Powstania Warszawskiego, prezes Okręgu Pomorskiego Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej.
Biało - czerwone opaski - chcemy w tym roku rozdać grupom oraz jak największej ilości nie zrzeszonych uczestników PN kilka tysięcy biało -czerwonych opasek. Każda będzie ostemplowana symbolem Polski Walczącej i stosownym napisem. Działać będą 4 punkty dystrybucji opasek, biało - czerwonych szalików oraz flag: na placu Kobzdeja, przy ulicy Rajskiej (w pobliżu piekarni Pellowski), na ulicy Podwale Staromiejskie i w okolicy Technikum Łączności. Punkty będą obsługiwać harcerze z ZHR.
Biało- czerwone szaliki - w tym roku seniorzy z Klub Seniora Motława - Śródmieście przygotują kilkaset wspaniałych, wykonanych na drutach szalików i opasek a także kotylionów z biało-czerwonej wstążki. Będą to wyjątkowe pamiątki i mamy nadzieję, że w przyszłości tradycja ręcznego wykonywania ozdób a następnie obdarowywania nimi innych będzie się rozwijała.
Postacie historyczne - co roku na szlaku PN pojawiały się postacie historyczne takie jak marszałek Józef Piłsudski, Ignacy Paderewski, Antoni Abraham, admirał Arend Dickmann. W tym roku także ich nie zabraknie, uosabiając tym samym ciągłość polskich dziejów. Kogo w tym roku spotkamy na gdańskiej Paradzie? Czy będzie to twórca II RP Józef Piłsudski, może dowódca Armii Krajowej generał Bór - Komorowski, a może pojawi się i zabierze głos przywódca strajkujących robotników z Sierpnia 80 Lech Wałęsa?
Oprawa muzyczna - w tym roku rytm marszu wyznaczać będzie Orkiestra Dęta LinStarT z Liniewa a prowadzić zbiorowy śpiew będzie Chór Gryf z Trąbek Wielkich. Odśpiewamy wspólnie wiązankę pieśni powstańczych, a pod pomnikiem króla Jana tradycyjnie Mazurka Dąbrowskiego, Rotę, pieśni legionowe. Rozdamy kilka tysięcy śpiewników z przygotowanymi tekstami zaplanowanych do odśpiewania pieśni. Będzie też okazja do oddania specjalnego hołdu wszystkim poległym przed 70 laty w naszej stolicy.
Przebrania - jak co roku namawiamy, zachęcamy do przebierania się w stroje historyczne, patriotyczne. W tym roku szczególnie mile będą widziane stylizacje nawiązujące do Powstania Warszawskiego. Każdy jednak akcent narodowy, każdy szalik, opaska, flaga znakomicie uzupełnią naszą najbardziej kolorową Paradę w skali Polski.
Mobilna redakcja Trójmiasto.pl - jak co roku na Paradę Niepodległości w Gdańsku redakcja trójmiasto.pl przygotowała niespodziankę: będzie to przemieszczająca się na specjalnej platformie ubrana w stylu retro redakcja tego portalu. Niewątpliwą atrakcją będzie możliwość zrobienia sobie zdjęcia w stylu retro, zarówno w trakcie trwania Parady jak i po jej zakończeniu.
Ciastka "Patriotki" - te ciastka, przygotowane przez mistrza piekarnictwa Grzegorza Pellowskiego, a jakże biało - czerwone, będzie można dostać tylko tego dnia. Specjalna grupa kucharsko - piekarnicza będzie je rozprowadzać wśród uczestników PN.
BOHATERZY XII PARADY NIEPODLEGŁOŚCI W GDAŃSKUEwa Ludkiewicz, ur. w 1923 roku w Warszawie.Podczas wojny, zdobyła wykształcenie rolnicze z maturą. Przed aresztowaniem w 1948 r. studiowała w Wyższej Szkole Higieny Psychicznej w Warszawie. Należy do Związku Byłych Więźniów Politycznych w Gdańsku. Autorka książek w tym m. in. autobiograficznej "Siedem lat w więzieniu. 1948-1955". Pytana o to "Czym dla pani jest patriotyzm?" odpowiada - Kiedyś prawie wcale nie używało się tego słowa .To rozumiało się i robiło samo przez się. Wzrastałam w atmosferze stałego podkreślania naszej dopiero co osiągniętej wolności. Legiony, Piłsudski, Paderewski - to były ciągle żywe symbole polskiego patriotyzmu.
Jej ojciec, Zdzisław Ludkiewicz, ekonomista rolny, był profesorem polityki agrarnej SGGW, uczestniczył w organizowaniu administracji niepodległej Polski, a w rządzie Władysława Grabskiego był ministrem reform rolnych. Ewa i Jerzy, jej starszy brat, kształcili się w Warszawie. W 1947 roku powrócił z Anglii szkolny kolega Jerzego i jego przyjaciel z dzieciństwa, Władysław Śliwiński, słynny polski pilot myśliwski, odznaczony orderami za udział w walkach o Anglię. Ewa Ludkiewicz i jej brat zostają aresztowani w 1948 roku, w związku z tak zwaną sprawą Śliwińskiego. W 1948 r. została skazana na 7 lat więzienia "za szpiegostwo", które w całości odsiedziała w więzieniach Mokotowa i Fordonu.
Jerzy Grzywacz, ur. w 1929 w Grudziądzu, naukowiec, instruktor ZHR, samorządowiec. Od 1939 w ZHP, w drużynie hm. Lucjana Cylkowskiego przy SP nr 1 w Gdyni. 1942-1945 w Szarych Szeregach w Warszawie (ps. Tapir) w Hufcu Bałtyk, w pionie Zawiszacy, uczestnik akcji małego sabotażu, w 1944 w Powstaniu Warszawskim na Powiślu łącznik dowódców Zgrupowania Krybar.
Od IX 1980 w "S"; członek Komisji zakładowej na Uniwersytecie Gdańskim. W V 1988 doradca strajkujących podczas strajku solidarnościowego studentów Wydz. Humanistycznego UG ze SG, w VIII 1988 obecny podczas strajków w gdańskich stoczniach i porcie z wykładami o tematyce historycznej, w 1988 współzałożyciel Gdańskiego Stowarzyszenia Akademickiego.
Członek Światowego Związku Żołnierzy AK, prezes Oddziału Morskiego Stowarzyszenia Szarych Szeregów. Wspólnie z ZHR działa na rzecz polskich harcerzy na Białorusi i Litwie, m.in. organizowanie obozów, kursów i wypoczynku turystyczno-historycznego.