11 listopada 2016 ulicami Gdańska przejdzie po raz czternasty Parada Niepodległości. Jak zawsze zamierzamy Narodowe Święto Niepodległości spędzić w radosny sposób, świętując rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę i akcentując to wszystko co nas łączy a nie dzieli. Dla każdego, kto przyjdzie na Paradę, będzie to niepowtarzalna możliwość zaprezentowania swojej obecności, działalności, dokonań i zamierzeń.
Parada Niepodległości formuje się
o godzinie 9:00 na ulicy Podwale Staromiejskie
O godzinie 10:00 rozpocznie się przejście Parady ulicami: Podmłyńska - Wielkie Młyny - Rajska - Jana Heweliusza - Korzenna - Kowalska pod pomnik Króla Jana III Sobieskiego przy Targu Drzewnym. Tam też, około godziny 11:15 nastąpi część finalna wydarzenia.
Zakończenie uroczystości przewidujemy na godzinę 11.45, po czym zachęcimy zebranych do uczestnictwa w uroczystej Mszy św. za Ojczyznę, która tradycyjnie rozpocznie się w samo południe w Bazylice Mariackiej.
Część uczestników, w tym grupy zmotoryzowane i rekonstrukcyjne, udadzą się natomiast na Targ Węglowy gdzie będą prezentować się szerokiej publiczności. Wokół Parady Niepodległości każdorazowo organizujemy imprezy towarzyszące.
W tym roku jest to "Wieczór Niepodległości" - możliwość spędzenia wieczorów 10 i 11 listopada w gronie znajomych, w kilkudziesięciu gdańskich lokalach oznaczonych barwami biało- czerwonymi, serwujących "dania narodowe w specjalnych cenach."
Przybij piątkę polskiej fladze W tym roku motywem przewodnim, symbolem naszej XIV Parady Niepodległości jest Flaga Biało- Czerwona. Dla uczestników Parady przygotujemy białą tablicę, na której każdy będzie mógł złożyć swój podpis, odrysować dłoń albo zostawić jej odcisk w czerwonej farbie. W ten sposób chcemy stworzyć unikalną flagę, której dolna, czerwona część będzie utworzona z podpisów i odcisków rąk.
Organizatorem Parady Niepodległości jest Stowarzyszenie SUM. Wydarzenie dofinansowano ze środków Miasta Gdańska. Patronat nad XIV Paradą Niepodległości objął Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz.
Istotne elementy Parady
1. Pamiątki rozdawane przybyłym przez harcerzy:
• Wpinki (pinsy) z flagą - dla pierwszych 10 tys. uczestników przygotowaliśmy pinsy, pamiątkowe znaczki biało-czerwone, przeznaczone do wpięcia w ubranie.
• Biało-czerwone szaliki i czapeczki oraz kokardy narodowe- w tym roku seniorzy z Klubu Seniora Motława - Śródmieście przygotują kilkaset wspaniałych, wykonanych na drutach szalików i czapek a także kokard z biało-czerwonej wstążki.
2. Monidła - na trasie ustawimy 2-3 duże ścianki z otworem na twarz, do których jako wzorzec wykorzystano plakaty z okresu II Rzeczypospolitej. Jest to bardzo ciekawa forma edukacji i zabawy również dla dorosłych, ciesząca się rosnącą popularnością.
3. Wystąpienie Marszałka Józefa Piłsudskiego - stanowi moment kluczowy, rozpoczynający Paradę. I tym razem aktor Florian Staniewski przemówi do przybyłych z okna cukierni Pellowski.
4. Oprawa muzyczna - W tym roku w czasie Parady Niepodległości będzie więcej niż w latach poprzednich akcentów muzycznych. W przemarszu lub na specjalnych pojazdach będzie można podziwiać m.in.:
- stylowy chór Rewelersów z Żuławskiego Ośrodka Kultury w Nowym Dworze Gdańskim, który - jeśli deszcz nie pokrzyżuje tych planów - będzie śpiewać z zabytkowego pojazdu, z akompaniamentem pianisty.
- Zespój jazzowy - znany już z wielu poprzednich występów na Paradzie Chór Gryf z Trąbek Wielkich, pod dyrekcją Teofila Bąka
- Zespół szantowy Szantymentalni, który zagra z pokładu jachtu żaglowego
- Dęta orkiestra sąsiedzka z dzielnicy Siedlce, która zbiera się tylko na specjalne okazje
- Zespół Pieśni i Tańca Gdańsk
- Chór złożony z uczniów, absolwentów, rodziców i nauczycieli związanych z II Podstawowo-Gimnazjalnym Zespołem Szkół Społecznych STO
- i wiele innych
5. Nieograniczone możliwości prezentacji - organizacje, stowarzyszenia, przedsiębiorstwa czy osoby prywatne mogą zaprezentować się w dowolny sposób: za pomocą transparentów, ruchomych dekoracji, przebrań etc. Parada jest okazją do pokazania się z nowej strony dla wszystkich, którzy tego chcą. Każdy akcent narodowy, każdy szalik, opaska, flaga znakomicie uzupełnią naszą najbardziej radosną Paradę w skali Polski. 8. Grupy zorganizowane prezentujące się podczas Parady - tradycyjnie zaprosiliśmy do udziału liczne grupy rekonstrukcyjne, piesze konne i zmotoryzowane
6. Grupy zorganizowane prezentujące się podczas Parady - tradycyjnie zaprosiliśmy do udziału liczne grupy rekonstrukcyjne, piesze konne i zmotoryzowane
7. Całość poprowadzą z ramienia organizatora - Stowarzyszenia SUM - Lech Parell i Marek Lesiński oraz Michał Juszczakiewicz - aktor, scenarzysta, reżyser i producent filmów dokumentalnych. Pod pomnikiem Króla Jana III Sobieskiego do Gdańszczan kilka słów wygłosi Prezydent Miasta Gdańska zaproszeni goście.