stat
Impreza już się odbyła

Święto Niepodległości w Gdańsku Opinie (37)

  • środa, 11 listopada 2020
  • Lokalizacja
    Gdańsk
  • Bilety
    wstęp wolny

Drodzy Przyjaciele
Tradycyjnie o tej porze przypominaliśmy Wam o zbliżającej się Paradzie Niepodległości i zapraszaliśmy do udziału w niej. Sytuacja w tym roku jest dużo bardziej skomplikowana...

19 czerwca - 4 sierpnia 2024, g. 09:00

bilety 50 - 100 zł
sie 23-26

piątek - poniedziałek

Gdańsk,
Wstęp wolny
Jak wiecie, znajdujemy się w bardzo dynamicznej fazie pandemii Covid-19 i nikt za bardzo nie wie, co będzie 11 listopada. Pewne jest to, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, dziś tak duże zgromadzenie, jak Parada Niepodległości nie mogłoby się odbyć. Byłoby też z naszej strony nieodpowiedzialne, gdybyśmy prowokowali sytuacje potencjalnie niebezpieczne.

Dlatego też postanowiliśmy zaproponować obchodzenie tegorocznego Święta Niepodległości w zasadniczo zmienionej formule, zakładającej indywidualny charakter obchodów, ale jednak z wieloma elementami wspólnotowymi.

- Na Głównym Mieście będzie na Was czekać wystawa fotografii z poprzednich naszych obchodów i mamy nadzieję, że wiele i wielu z Was będzie mogło się na tych fotografiach rozpoznać. Wystawę będzie można oglądać przez minimum 3 tygodnie, co pozwoli na uniknięcie gromadzenia się większej liczny osób w jednym miejscu.

- Będziemy indywidualnie składać kwiaty w miejscach ważnych dla naszej Niepodległości, takich jak pomnik Jana III Sobieskiego, Pomnik Poległych Stoczniowców, pomnik Tym Co Za Polskość Gdańska, pomnik Obrońców Poczty Polskiej i wiele innych. Wydaje się, że składanie kwiatów również możemy rozłożyć na wiele dni, aby nie tworzyć żadnych niebezpiecznych zgromadzeń.
- Będziemy zachęcać Was do szczególnego przystrojenia waszych balkonów i okien w biało- czerwone barwy.

Wszystkie pozostałe pomysły, które mieliśmy, stają się na naszych oczach coraz mniej realne. Wcześniej chcieliśmy zachęcić Was, abyście - zachowując oczywiście wszystkie rygory sanitarne, takie jak maseczki, dezynfekcja rąk i odpowiedni dystans - przybyli 11 listopada na obszar Głównego i Starego Miasta na indywidualny spacer. Abyście wzięli ze sobą biało-czerwone emblematy: kotyliony, szaliki, flagi oraz kwiaty i w ten sposób stworzyli wspaniałą, radosną i patriotyczną atmosferę.

Cały czas też mamy nadzieję, na zaproszenie zespołów muzycznych oraz grup rekonstrukcyjnych, które zawsze uczestniczyły w naszych Paradach.

Na godzinę 12 zaplanowaliśmy też, że przystaniemy na moment i odśpiewamy Hymn Narodowy. Byłoby to możliwe, ponieważ w wielu punktach zaplanowaliśmy ustawienie nagłośnienia, dzięki któremu moglibyśmy prowadzić narrację podobną do tej, jaką znacie z poprzednich Parad. Transmisja byłaby realizowana także przez internet i radio na falach UKF.

Czy to będzie możliwe? Nie wiemy.

Na pewno nie rekomendujemy przybywania w większych grupach, o ile nie będą to grupy spełniające wymagania związane z aktualnymi przepisami epidemiologicznymi (np. rodziny oraz osoby zamieszkujące wspólnie).

Wierzymy jednak, że zachowując dystans, inne środki bezpieczeństwa, rozkładając świętowanie na kilkanaście dni i postępując w zgodzie z obowiązującymi przepisami oraz w poczuciu odpowiedzialności za siebie i innych będziemy mogli godnie uczcić rocznicę Odzyskania Niepodległości.

Serdecznie zapraszamy do kontaktu i jesteśmy otwarci na wszelkie pomysły.
Jednocześnie zaznaczamy, że nasz program ulegnie bezwarunkowej zmianie, jeżeli zostaną wprowadzone dalsze ograniczenia epidemiologiczne.

W imieniu Stowarzyszenia SUM
Michał Juszczakiewicz, Marek Lesiński, Lech Parell

Parada Niepodległości. Gdańsk 2019

Przeczytaj także