stat
Wydarzenie już się odbyło
PATRONAT

XX Parada Niepodległości Opinie (31)

Zbliża się 11 listopada i Parada Niepodległości Gdańsku. Już dziś zarezerwujcie czas i weźcie udział w gdańskich obchodach. Będzie to już 20. Parada! Pierwsza odbyła się w 2003 roku, a więc 19 lat temu.

lip 26

piątek, g. 09:00

Gdańsk, (Bazylika Św. Brygidy, plac...
Wstęp wolny
Najważniejsze jest to, że po przerwie pandemicznej, wracamy do tradycyjnej formy, czyli do przemarszu przez Gdańsk, wraz z finałem na Długim Targu, gdzie odśpiewamy Hymn i staniemy do Rodzinnego zdjęcia.

Ten rok jest rokiem szczególnym, przede wszystkim z powodu wojny u naszych granic. Polska bardzo mocno pomaga Ukrainie i robi to na wiele sposobów. Do naszego kraju w tym także do Gdańska przybyła wielka liczba uchodźców. Dla wielu z nich Polska staje się w tych dniach drugą Ojczyzną.
Jesteśmy więc w momencie przełomowym, który chcemy odnotować także podczas Parady Niepodległości. Pragniemy zaprosić do udziału w przemarszu nie tylko gdańszczan, ale także członków społeczności ukraińskiej, którzy mieszkają w Gdańsku i na Pomorzu. Chcemy wszyscy stanąć do wspólnego, rodzinnego zdjęcia i w ten sposób utrwalić na zawsze w kadrze ten przełomowy moment w historii Polski, Ukrainy i Gdańska.

O której godzinie zaczyna się Parada Niepodległości?
Gdzie jest start Parady Niepodległości w Gdańsku?

Parada zacznie się formować o godzinie 9.00 tam gdzie zawsze, czyli na Podwalu Staromiejskim.
Start nastąpi o godzinie 10.30.

Trasa będzie bardzo podobna jak dotąd, a więc: Podwale Staromiejskie, Podmłyńska, Rajska, Heweliusza, Korzenna, Kowalska, Targ Drzewny (gdzie znajduje się pomnik Króla Jana III Sobieskiego). Dalej pójdziemy nieco inaczej: Świetego Ducha, Kołodziejską, Tkacką, z której wejdziemy na Długą i przejdziemy aż na Długi Targ.
Na Długim Targu odśpiewamy Hymn Narodowy, staniemy do Rodzinnego zdjęcia i weźmiemy udział w śpiewaniu polskich pieśni i piosenek.

Pojazdy zabytkowe, biorące udział w Paradzie pozostaną na Targu Węglowym.
Jaki jest program tegorocznych obchodów 11 listopada w Gdańsku?

Wciągnięcie Flagi Narodowej na maszt na Górze Gradowej;

Parada Niepodległości (formowanie od 9.00, start o 10.30)
Odśpiewanie Hymnu Narodowego (o godz. 12.00)
Rodzinne Zdjęcie na Długim Targu
Wspólne śpiewanie pieśni i piosenek
Gra miejska na patriotycznych motywach, związanych z Polską i Gdańskiem,
Specjalne spacery z przewodnikami miejskimi po miejscach ważnych dla naszej tożsamości narodowej;
Oferta gastronomiczna przygotowana przez kawiarnie, restauracje i foodtrucki, inspirowana motywami patriotycznymi, już od wieczora 10 listopada.
Gadżety, w tym te przygotowane ręcznie przez wspaniałe Panie z Klubu Seniora Motława w Gdańsku: kotyliony i szaliki biało-czerwone.

Najważniejsze pytania:
Czy możemy przyjść na Paradę Niepodległości w grupie (z klasą, ze szkołą, w gronie członków stowarzyszenia) i z własnym transparentem?
Tak! Jak najbardziej. Czekamy na Was! Im więcej grup tym lepiej.

Czy informacja o naszej grupie będzie mogła być przekazana przez głośniki?
Jeśli planujecie przyjść w ramach grupy, klasy, szkoły, organizacji itp. przekażcie wcześniej krótką notatkę na Wasz temat oraz zdjęcie.

Czy mogę przyjechać na Paradę Niepodległości swoim pojazdem zabytkowym?
Wszystkie pojazdy muszą być wcześniej zgłoszone a ich przyjazd uzgodniony. Pojazdy bez specjalnego identyfikatora, nie będą wpuszczone w szyk Parady. Jest to podyktowane względami bezpieczeństwa.

Gdzie mogę zgłosić chęć przyjazdu pojazdem zabytkowym?
Chęć przyjazdu pojazdem zabytkowym należy zgłosić pod adresem sum.gdansk@gmail.com. Przyjazd będzie możliwy po otrzymaniu identyfikatora.

Mam restaurację. Gdzie mogę zgłosić chęć włączenia się i przygotowania oferty gastronomicznej?
Zapraszamy wszystkich restauratorów do kontaktu pod adresem sum.gdansk@gmail.com.

Listę restauracji opublikujemy na naszej stronie, na naszym Facebooku oraz przekażemy zaprzyjaźnionym mediom: trojmiasto.pl oraz gdansk.pl.

Mamy nadzieję, że i w tym roku Was nie zabraknie!
Czekamy na kontakt w Wami! Nasz adres to: sum.gdansk@gmail.com