Spotykamy się godzinie 9.00 przy ulicy Podwale Staromiejskie. O godzinie 10:00 rozpocznie się przejście Parady ulicami: Podmłyńską - Wielkie Młyny - Rajską - Jana Heweliusza - Korzenną - Kowalską pod pomnik Króla Jana III Sobieskiego przy Targu Drzewnym. Tam też, około godziny 11:15 nastąpi część finalna wydarzenia. Zakończenie uroczystości na Targu Drzewnym przewidujemy na godzinę 11.45. Bezpośrednio po zakończeniu części oficjalnej zapraszamy do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych.
Zachęcamy wszystkich do uczestnictwa w uroczystej Mszy św. za Ojczyznę, która tradycyjnie rozpocznie się w samo południe w Bazylice Mariackiej.
Dodatkowe informacje organizacyjne:Jeżeli przychodzicie większą grupą, np. stowarzyszeniem, grupą szkolną:
Powinniście przyjść najpóźniej do godz. 9.15. Grupy zorganizowane zajmują miejsca na ul. Podwale Staromiejskie.
Jeżeli przychodzicie mniejszą grupą:Również przyjdźcie najpóźniej do 9.15. Zajmijcie miejsce na ul. Podwale Staromiejskie dopasowując się do większych grup.
Pamiętajcie, że jeśli chcielibyście przyjechać zabytkowym pojazdem, to musi być on wcześniej zgłoszony!
Jeżeli przyjeżdżacie uzgodnionym pojazdem:otrzymacie informację skierowaną bezpośrednio do Was. Generalnie dojazd jest możliwy od godz. 8.15 do godz. 9.00. Prosimy kierować się od tyłu Parady tak, aby nie manewrować i nie zawracać w szyku Parady.
Dojazd jest możliwy wyłącznie od ul. Stolarskiej!
Pozostałe dojazdy będą zablokowane dla samochodów (Ul. Stara Stocznia (Wałowa), Grobla, Olejarna, Tartaczna, Lawendowa, Targ Rybny)
Prosimy nie próbować wjeżdżać od Huciska przez Podwale Staromiejskie. Podwale też będzie zablokowane!
Paradę Niepodległości poprowadzą z ramienia organizatora - Stowarzyszenia SUM - Lech Parell i Marek Lesiński oraz Michał Juszczakiewicz - aktor, scenarzysta, reżyser i producent filmów dokumentalnych. Pod pomnikiem Króla Jana III Sobieskiego do Gdańszczan kilka słów wygłosi Prezydent Miasta Gdańska zaproszeni goście.
Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa i kontaktu e-mail: sum.gdansk@gmail.com
10 i 11 listopada Wieczór Niepodległości. Będzie smacznie i radośnieW Dzień św. Patryka, narodowe święto Irlandii w całym tym wyspiarskim kraju słychać brzęk wznoszonych narodowym trunkiem marki Guiness toastów za pomyślność ojczyzny. W dodatku Irlandczycy których tułaczy los rzucił za ocean na przykład w takim Chicago barwią z tej okazji przepływającą przez centrum rzekę o tej samej co miasto nazwie.
W Gdańsku z okazji Święta Niepodległości na razie jeszcze Motława pozostaje w swojej naturalnej kolorystyce, ale od dwóch lat organizatorzy Parady Niepodległości Stowarzyszenie SUM oraz Wydział Promocji Urzędu Miasta Gdańska proponują podobne wspólne świętowanie na podobieństwo tego Patrykowego. To Wieczór Niepodległości rozpoczynany w wigilię naszej rocznicy odzyskania wolności, czyli 10 listopada. Wieczór w czasie którego można radować się w tej wzniosłej chwili uczestnicząc np. w uroczystym obiedzie, kolacji, prywatce czy spotkaniu z przyjaciółmi: w kawiarni, restauracji pubie czy barze.
W specjalnie przystrojonych na tę okazje lokalach na terenie całego miasta serwowane będą specjalne dania w specjalnych cenach. Ich przygotowaniu zawsze będzie towarzyszył jakiś akcent związany z naszymi barwami narodowymi.