stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Parada Niepodległości - Gdańsk Opinie (20)

Żołnierze napoleońscy, konie, husaria, piękne damy z lat 20. czy 30. oraz pojazdy militarne czy zabytkowe auta - to tylko część atrakcji, do jakich zdążyliśmy się przyzwyczaić podczas poprzednich edycji gdańskiej Parady Niepodległości.

mar 21-23

piątek - niedziela, g. 11:00

Wstęp wolny
maj 31

sobota, g. 12:00

bilety 129 - 350 zł
ulgowy 89 zł
przedsprzedaż 99 - 300 zł
Kup bilet
UWAGA - zmiana trasy parady

9.00 - formowanie szyku Parady na ul. Podwale Staromiejskie

10.30 - start Parady - na wysokości Hali Targowej - parada przejdzie ulicami Podmłyńską, Rajską, Heweliusza, a następnie tak jak w ubiegłych latach Korzenną i Kowalską na Targ Drzewny

11.45 - zakończenie części oficjalnej Parady, odśpiewanie "Mazurka Dąbrowskiego" pod pomnikiem Jana III Sobieskiego

12.00 - Msza św. w Bazylice Mariackiej w Gdańsku w intencji Ojczyzny

po 12.00 - Opozycja lat 70-tych i 80 -tych - podziemne drukarnie, kolportaż, działalność, Gdańsk, Targ Węglowy prezentacja grup rekonstrukcyjnych, stare pojazdy, koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru "Bel Canto" z Trąbek Wielkich

Kawa i herbata z rumem od Trojmiasto.pl dla przebranych uczestników Parady!

Portal Trojmiasto.pl już po raz szósty włącza się w Paradę Niepodległości w Gdańsku i jak zawsze zachęca mieszkańców Trójmiasta do udziału w tym wydarzeniu w strojach z epoki!

Tym razem zapraszamy uczestników Parady w strojach z lat 20./30. na poczęstunek! Rozgrzejemy Was kawą i herbatą z rumem przy muzyce z dawnych lat!

Zapewniamy miłe towarzyskie rozmowy i wspólne pamiątkowe fotki.

Na wszystkie ucharakteryzowane osoby, które będą miały na sobie co najmniej 3 elementy stroju z lat 20/30 czekamy po oficjalnej części Parady (przemarszu)

W restauracji Zimne Nóżki (dawna Kreska) w budynku Teatru Wybrzeże.

Parada wyrusza o godzinie 10.30. Na poczęstunku spotykamy się około 12.00!


Uczestnicy formują Paradę w wyznaczonych miejscach na ul. Podwale Staromiejskie.

Parada rozpocznie się na ul. Podwale Staromiejskie (czoło Parady na wysokości Hali Targowej u zbiegu z ul. Podmłyńską) i przejdzie okrężną drogą (Rajska, Heweliusza, Korzenna, Kowalska) na Targ Drzewny.

Na Targu Drzewnym, pod pomnikiem Króla Jana III Sobieskiego, nastapią krótkie przemówienia najważniejszych uczestników oraz zostaną złożone kwiaty. Przy akompaniamencie chóru odśpiewamy pieśni patriotyczne a także Hymn Narodowy.

O 11.50 nastąpi przejście uczestników do Bazyliki Mariackiej na mszę św. za Ojczyznę lub na Targ Węglowy, gdzie zostaną zorganizowane pokazy historyczne w tym m.in. inscenizacja podziemnej drukarni opozycyjnej z lat 80, pokaz sprzętu wojskowego i sprzętu ratowniczego, prezentacje starych samochodów oraz pokazy przygotowane przez cywilne i wojskowe grupy rekonstrukcyjne.

Na gdańską XI Paradę Niepodległości przyjeżdża grupa reprezentująca hiszpańskie stowarzyszenie "Poland First to Fight". Stowarzyszenie działa od 6 lat. Jego członkowie - Hiszpanie z Madrytu, Barcelony, Saragossy i innych miejsc Półwyspu Iberyjskiego , to autentyczni pasjonaci historii Polski lat 1918-1945, a w szczególności walk polskich żołnierzy w czasie II wojny światowej. Uważają, że polska historia jest piękna a czyny naszej armii bohaterskie.
Hiszpanie systematycznie organizują różnego rodzaju rekonstrukcje, sami szyją polskie mundury, odtwarzają polskie uzbrojenie i popularyzują w ten godny podziwu sposób historię bliskiego im, choć przecież odległego, kraju za granicą.

Wicemer Wilna Polak Jarosław Kamiński będzie uczestnikiem Parady Niepodległości w Gdańsku

Jarosław Kamiński ma 46 lat, jest rdzennym wilnianinem. Ukończył wileńską polską szkołę średnią im. Adama Mickiewicza. Wyższe wykształcenie zdobył na wydziale socjologii Wileńskiego Uniwersytetu Pedagogicznego. Mieszkańcom Wileńszczyzny stał się szeroko znany ze swej pracy w Radiu "Znad Wilii", w którym pracował jako dyrektor działu muzycznego. Pracował również jako nauczyciel, doradcą merów Wilna i rejonu wileńskiego. W 2007 roku po raz pierwszy został wybrany radnym stołecznego samorządu. Na wicemera Wilna został wybrany z ramienia Akcji Wyborczej Polaków na Litwie.
Jest żonaty. Wraz małżonką wychowują trójkę dzieci. Gdańsk i Wilno to miasta partnerskie, od kilku lat prowadzące bardzo intensywną współpracę.

Organizacje z zagranicy uczestniczące w Paradzie Niepodległości w Gdańsku 2013 r.
Związek Polaków na Białorusi został założony w 1990 roku. W marcu 2005 r. na stanowisko przewodniczącej Związku wybrano Andżelikę Borys, jednak władze białoruskie nie uznały tego wyboru i de facto zdelegalizowały ZPB. Mimo to organizacja ta od 8 lat nadal aktywnie nielegalnie prowadzi swoją działalność, będąc jedną z największych organizacji opozycyjnych na dzisiejszej Białorusi, za co spotykają ją represje ze strony organów państwowych. Represje dotykają również dziennikarzy wydających i rozpowszechniających polską prasę na Białorusi - gazetę "Głos znad Niemna" (na uchodźstwie) oraz czasopismo "Magazyn Polski" (na uchodźstwie). Obecnym prezesem ZPB jest Mieczysław Jaśkiewicz, prezesem Rady Naczelnej Andżelika Borys, a Stowarzyszeniu Żołnierzy Armii Krajowej przewodniczy Weronika Sebastianowicz. W czerwcu 2013 r. M. Jaśkiewicz i W. Sebastianowicz zostali skazani przez sąd białoruski na kary grzywny, "za nielegalne modlitwy przy krzyżu upamiętniającym żołnierzy AK" walczących na terenie ZSSR w okresie powojennym. Kary te to 4 mln rubli (ok. 500 USD) dla M. Jaśkiewicza i 2,5 mln rubli (ok. 300 USD) dla W. Sebastianowicz.
Stowarzyszenie "Poland First to Fight" powstało w Madrycie, stolicy Hiszpanii, w dniu 10 sierpnia 2008 r., kiedy Alberto Trujillo wziął udział w historycznym wydarzeniu Rekreacji Ariete 2008 (La Coruña) w mundurze 10. Pułku Dragonów polskiej 1 Dywizji Pancernej.

Kulturalne Stowarzyszenie Historyczne Poland First to Fight ma na celu promowanie i rozpowszechnianie historii w kulturze narodu polskiego w okresie od uzyskania niepodległości w 1919 r. do końca II wojny światowej w 1945 roku. 25 osób z całej Hiszpanii promuje i propaguje polską historię na Półwyspie Iberyjskim.

https://www.polandfirsttofight.com

Rada organizacji polonijnych Obwodu Kaliningradzkiego, 22 września 2012 roku w Oziersku w "Domu Polskim" zawiązała się rada skupiająca wszystkie polskie organizacje działające na terenie obwodu kaliningradzkiego Federacji Rosyjskiej. Są to organizacje z Bałtijska, Czernichowska, Kaliningradu, Ofierska, Polesska i Znamieńska. Na czele rady stoi Irena Korol z Czernichowska. Rada organizacji polonijnych Obwodu Kaliningradzkiego została powołana w celu zjednoczenia i integracji środowiska polonijnego.

Polscy harcerze z Czerniachowska, to drużyna znajdująca się dopiero w stadium budowy. Dzięki wsparciu pomorskiego ZHR i Pomorskiego Oddziału Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" odbywają się jednak regularne zbiórki, drużyna jest już w znacznej części umundurowana. 11 listopada drużyna uczestniczy w rajdzie na Pomorzu.

Polscy harcerze z Borysowa na Białorusi, jedna z najlepiej zorganizowanych drużyn harcerskich na terenie tego kraju, choć dzieli ją od Polski znaczna odległość. Podobnie jak wyżej wsparcia udzielają drużynie instruktorzy z pomorskiego ZHR i SWP. 11 listopada harcerze uczestniczą w rajdzie na Pomorzu.

Parada Niepodległości 2012 w Gdańsku


Parada Niepodległości 2011

Parada Niepodległości 2010