Żołnierze napoleońscy, konie, husaria, piękne damy z lat 20. czy 30. oraz pojazdy militarne czy zabytkowe auta - to tylko część atrakcji, do jakich zdążyliśmy się przyzwyczaić podczas poprzednich edycji gdańskiej Parady Niepodległości.
Zobacz naszą relację z ubiegłorocznej Parady!
Trudno w to uwierzyć, ale tegoroczna Parada będzie już dziesiątą. Za każdym razem Parada zawiera pewne nowe elementy ale to co najważniejsze pozostaje niezmienne. A tą najważniejszą cechą Parady Niepodległości w Gdańsku jest jej otwartość. Fakt, że opiera się w największej części na oddolnej inicjatywie jej uczestników - takich jak Wy. Dzięki temu gdańska Parada Niepodległości jest wciąż największą w Polsce i najbardziej radosną manifestacją patriotyzmu.
W tym roku obchody Święta Niepodległości zaczynamy już DZIEŃ WCZEŚNIEJ!
10 listopada, a więc w sobotę, o godzinie 17:00 w
Kinie Neptun na ul. Długiej odbędzie się pokaz niezwykłego, nigdy dotąd w Polsce niepokazywanego filmu.
"Wielka droga" to pełnometrażowa produkcja z roku 1946, opowiadająca o losach Polaków zesłanych w 1939 roku na Sybir, którzy przetrwali zsyłkę i dostali się do armii gen. Andersa.
Wstęp jest oczywiście bezpłatny.A jeśli chodzi o samą Paradę Niepodległości:
Ruszamy dokładnie o godzinie
10:30. To tak jak rok temu, ale wcześniej niż w poprzednich latach. Chodzi o to, aby zakończyć przemarsz do godz. 12:00
Zbieramy się wcześniej: już od 9:00. Grupy zmotoryzowane podjeżdżają WYŁĄCZNIE od ul. Wałowej. Grupy piesze zbierają się na ul. Targ Rybny. Czoło Parady znajduje się na ul. Podwale Staromiejskie - na wys. Technikum Łączności
Po Paradzie zapraszamy na
Targ Węglowy, gdzie odbędą się pokazy historyczne i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.
Wspólne zdjęcie dla przebranych w stroje historyczne lub okolicznościowe.
Portal Trojmiasto.pl zaprasza wszystkich, którzy wplotą jakiś historyczny element do swojego stroju, do wspólnego zdjęcia po zakończeniu Parady przy Pommniku Sobieskiego. Osoby przebrane w strój z lat 20. lub 30. otrzymają bilet do kina Helios.
bilet do kina.
W tym roku patronem Parady Niepodległości będzie admirał Arendt Dickmann, dowódca polskiej floty w Bitwie pod Oliwą (przypada właśnie 440 rocznica jego urodzin). Admirał był Holendrem, który wstąpił na służbę polskiego króla Zygmunta III Wazy i na tej służbie zginął. Został trafiony przypadkową kulą w chwili, gdy po wielkim zwycięstwie na wodach Zatoki Gdańskiej, wchodził na pokonany szwedzki okręt "Trigern". W kondukcie pogrzebowym, przed jego trumną pędzono 33 jeńców szwedzkich. I my też ich popędzimy!
Prosimy o dokładne uzgodnienie każdej grupy powyżej 6 pojazdów. W szczególności prosimy o nieprzyjeżdżanie autami współczesnymi, "zwyczajnymi". Pojazdy biorące udział w Paradzie muszą być w jakiś sposób wyjątkowe. Powinny być też choć trochę przystrojone w biało-czerwone barwy.
Scenariusz X Parady Niepodległości w Gdańsku 11 listopada 2012
Parada Niepodległości:
Tradycyjnie rozpocznie się na ul. Podwale Staromiejskie (na wysokości Targu Rybnego) i przejdzie okrężną drogą na Targ Drzewny;
Na Targu Drzewnym, pod pomnikiem Króla Jana III Sobieskiego, nastąpią przemówienia najważniejszych uczestników oraz zostaną złożone kwiaty. Przy akompaniamencie chóru uczestnicy odśpiewają pieśni patriotyczne a także Hymn Narodowy.
O 11:50 nastąpi przejście uczestników: do Bazyliki Mariackiej na mszę św. za Ojczyznę lub na Targ Węglowy, gdzie zostaną zorganizowane pokazy historyczne.
Istotne elementy w trakcie przemarszu:
- Wspólne zdjęcie osób przebranych w stroje historyczne
- pokaz sprzętu wojskowego
- pokaz sprzętu ratowniczego
- pokaz samochodów i inne przygotowane przez grupy obywatelskie
- grupy zorganizowane zapraszamy do zgłaszania swojego udziału w recepcji Parady zlokalizowanej w pobliżu pomnika TYM CO ZA POLSKOŚĆ GDAŃSKA
Szczegóły organizacyjne
Start kolumny pieszej: Targ Rybny
Start kolumny pojazdów: ul. Grodzka (dojazd wyłącznie od Wałowej)
Przemarsz: Podwale Staromiejskie, Igielnicka, Stolarska, Gnilna, Rajska, Heweliusza, Korzenna, Kowalska, Pomnik Jana III Sobieskiego na Targu Drzewnym.
Kolejność przemarszu (szyk):
Motocykle - samochody duże - samochody małe -prowadzący - nagłośnienie - Orkiestra Straży Granicznej - piesi - piesi - konie - pozostała część pieszych
Scenariusz przemarszu:
09:00 - początek formowania się Parady Niepodległości. Grupy zmotoryzowane podjeżdżają od ul. Wałowej. Grupy piesze zbierają się na ul. Targ Rybny. Czoło Parady znajduje się na ul. Podwale Staromiejskie - na wys. Technikum Łączności.
10:30 - Wymarsz parady (motocykle-samochody-nagłośnienie-piesi-platforma-orkiestra-piesi).
11:20 - Przybycie pod pomnik Jana III Sobieskiego na Targu Drzewnym
Czoło Parady (prowadzone przez służby porządkowe) okrąża skwer z pomnikiem Jana III Sobieskiego, zgodnie z zasadami ruchu (przeciwnie do ruchu wskazówek zegara). Czoło Parady zostaje zatrzymane po dojściu do zjazdu w ul. Podwale Staromiejskie. Uczestnicy zajmują całą szerokość jezdni Targu Drzewnego.
Pojazdy nie zatrzymują się na Targu Drzewnym, ale powoli przejeżdżają na Targ Węglowy. Uczestnicy indywidualni zajmują pozycje na jezdni Targu Drzewnego oraz na chodnikach wokół pomnika.
Zdarzenia pod pomnikiem:
- Odśpiewanie pieśni patriotycznej
- Powitanie zgromadzonych przez Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza
- Przekazanie głosu Gościowi Honorowemu nr 1
- Przekazanie głosu Gościowi Honorowemu nr 2
- Odśpiewanie Hymnu
- Wypuszczenie gołębi
- Odśpiewanie pieśni patriotycznej
- Zaproszenie do Bazyliki Mariackiej na mszę oraz na Targ Węglowy do oglądania pojazdów, rycerzy i żołnierzy.
11:50 - Przejście w luźnym szyku do Bazyliki Mariackiej ulicami Szeroka i Grobla
12:00 - Msza św. za Ojczyznę
Równolegle o 12:00 - Swobodne spotkanie z uczestnikami na Targu Węglowym, śpiew pieśni patriotycznych, pokazy historyczne i współczesne.
14:00 - Zakończenie Parady Niepodległości