stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Actus Humanus Opinie (1)

Actus Humanus to wyjątkowy festiwal w wyjątkowym mieście. W najpiękniejszych historycznych przestrzeniach Gdańska prezentuje najwybitniejsze osiągnięcia muzyki dawnej. Przyciąga światowej klasy artystów i tłumy publiczności. Tegoroczna, 6. edycja festiwalu, która potrwa od 5 do 11 grudnia, aż błyszczy od gwiazd!

maj 24

piątek, g. 19:30

Sopot,
bilety 150-263 zł
wyprzedane

29 czerwca - 7 lipca 2024, g. 20.00

Sopot
bilety 69-239 zł
ulgowy 49-149 zł
przedsprzedaż 49-199 zł
Kup bilet
ZOBACZ PROGRAM

festiwal muzyczny - koncerty w Trójmieście


- Z radością zapraszam Państwa na 6. Festiwal Actus Humanus, podczas którego zabrzmią arcydzieła muzyki dawnej - w tym kompozycje korespondujące z okresem Bożego Narodzenia - w interpretacji czołowych reprezentantów wykonawstwa historycznego z całego świata - mówi Filip Berkowicz, artystyczny festiwalu, muzykolog, manager, promotor, producent i dyrektor artystyczny wielu cenionych przez światową krytykę festiwali muzycznych. - Dzięki starannie wyselekcjonowanemu repertuarowi, jak również obecności na Festiwalu niekwestionowanych autorytetów, Gdańsk stał się jednym z centralnych miejsc na europejskiej mapie wydarzeń kulturalnych poświęconych muzyce dawnych wieków - dodaje.

W tym roku siedem festiwalowych dni przyniesie szereg spektakularnych wydarzeń. W Gdańsku znów pojawią się wybitni muzycy ulubieńcy publiczności, ale też zadebiutują kolejni znakomici wykonawcy.

Festiwal już 5 grudnia zainauguruje znakomita formacja Al Ayre Español, prowadzona przez Eduarda Lópeza Banzo, która przedstawi bożonarodzeniowy repertuar zapomnianych mistrzów baroku hiszpańskiego. Kolejnego dnia (6 grudnia) Paul Agnew, wybitny śpiewak, znany z niezliczonych kreacji - od kantat Bacha z Gardinerem do zjawiskowej Platei, tytułowej roli w operze Rameau - zaśpiewa recital pieśni Johna Dowlanda. Artyście towarzyszyć będzie jeden z najsłynniejszych współczesnych wirtuozów lutni, zdobywca dwóch nagród Grammy - Paul O'Dette.

Następną festiwalową pozycją będą mantuańskie madrygały Claudia Monteverdiego - druga odsłona serii przygotowywanej przez fenomenalny zespół prowadzony przez Paula Agnew - Les Arts Florissants (7 grudnia).

8 grudnia muzykę z kodeksu z Le Puy-en-Velay - szczególnego źródła dla historii liturgii, pochodzącego z punktu wyjścia na drogę pielgrzymkową do Santiago de Compostela - zaśpiewają jej najważniejsi od dwóch dekad wykonawcy, Ensemble Gilles Binchois pod dyrekcją legendarnego Dominique Vellarda.

W Gdańsku pojawią się także: debiutująca na festiwalu słynna formacja La Reveuse wraz z fenomenalną francusko-marokańską wokalistką Hasnaą Bennani (9 grudnia) oraz owacyjnie przyjmowana Akademie für Alte Musik Berlin z kompozycjami Beethovena oraz Mozarta - ojca i syna (10 grudnia).

Na finał 11 grudnia długo wyczekiwani muzycy Armonia Atenea pod kierownictwem George'a Petrou (również debiutant na Actus Humanus) oraz gwiazda licznych płyt i teatrów operowych, która na festiwalu dała się poznać przed dwoma laty - Max Emanuel Cencic. W tym roku artyści będą zdobywać serca słuchaczy najbardziej wirtuozowską i wymagającą muzyką, jaka kiedykolwiek została napisana dla ludzkiego głosu - dziełami Johanna Adolpha Hassego.

- Dzięki Festiwalowi Actus Humanus miasto Heweliusza znalazło się w centrum zainteresowania entuzjastów muzyki dawnej i na stałe wpisało się do grona europejskich stolic muzyki dawnej. Festiwal po raz kolejny promuje EFFE, organizacja skupiająca najważniejsze festiwale na świecie - podkreśla Filip Berkowicz.


AH 2016 to siedem wyjątkowych koncertów z wysmakowanym repertuarem w interpretacji mistrzów wykonawstwa historycznego.

Akademie für Alte Musik Berlin i Les Arts Florissants | Page officielle pod kierownictwem Paul Agnew.
Max Emanuel Cencic
Hasnaa Bennani Lazreq.
Zadebiutują takie formacje jak La Reveuse, Ensemble Gilles Binchois legendarnego Dominique Vellarda, Al Ayre Español - Eduardo López Banzo i Καμεράτα Ορχήστρα των Φίλων της Μουσικής/ Armonia Atenea pod batutą charyzmatycznego George Petrou.
Nie zabraknie też mistrza lutni - Paula O'Dette.


Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    40 - 550 zł
Karnet
- 350zł - normalny
- 550zł - premium

Przeczytaj także