Od siedemnastu już lat, pod koniec września, firma Haczet Sp. z o. o. wspólnie z Miastem Gdynia organizuje w centrum miasta plenerowy piknik rodzinny p.n. "Dary Ziemi".
Na czterech przylegających do siebie polanach zostaną zlokalizowane stoiska wystawców oraz pozostałe elementy programu imprezy. Kontynuujemy rozpoczęty w 2001 r. nowy cykl prezentacji kultury i tradycji krajów Unii Europejskiej, w którym sukcesywnie prezentujemy "od kuchni" dary ziemi, tradycje muzyczne, artystyczne i kulinarne kolejnych krajów - członków unii. W tym roku zaprezentujemy Państwu w formie symbolicznej
Królestwo Belgii oraz Bułgarię.
"Polana Eko" na której pojawią się stoiska z produktami wytwarzanymi przez drobne gospodarstwa ekologiczne z całego kraju:
•miody i produkty pszczele oraz miody pitne z Warmii i Mazur, Kurpii, Białowieży, Podlasia, Małopolski, Zachodnio Pomorskiego oraz Wielkopolski
•pieczywo oraz swojskie wędliny z małych masarni
•sękacze, andruty i inne wyroby waflowe z autorskich pracowni cukierniczych
•przetwory z owoców i warzyw, oleje tłoczone na zimno, soki z winogron
•kompozycje z suchych kwiatów, ziół oraz warzyw i owoców
•przyprawy i suszone zioła
•biżuteria z bursztynu, szkła i naturalnych kamieni oraz stylowe propozycje dla pań na jesień
"Polana Biesiadna" na której pojawią się stoiska z produktami spożywczymi, stoiska gastronomiczne, estrada, ognisko, miejsca do konsumpcji i odpoczynku.
Oferta gastronomiczna będzie jak zawsze bardzo różnorodna dla każdego podniebienia. W tym roku polecamy szczególnej uwadze także kilka wybranych i oryginalnych potraw i produktów z Belgii oraz Bułgarii. Będzie więc można dokonać zakupu słynnych na całym świecie belgijskich czekoladek i pralin, kilku gatunków piw belgijskich, frytek z majonezem i wybranych potraw z kuchni belgijskiej.
Natomiast prosto z Bułgarii pojawią się konfitury z róży, olejki różane oraz przetwory z papryki, pomidorów i innych popularnych warzyw, wybrane potrawy kuchni bułgarskiej oraz nowe i znakomite wina bułgarskie w sporym wyborze. Gospodynie wiejskie z Kaszub i Kociewia jak zwykle przyjadą z tradycyjnymi własnymi wyrobami: chlebami, ciastami, nabiałem, smalcem oraz pierogami, czerniną, żurem itd.
Zgodnie z nadrzędnym celem imprezy, jakim jest promowanie polskich tradycji kulinarnych, starych receptur i tradycyjnych technik produkcji przede wszystkim w małych gospodarstwach ekologicznych, szczególnie miło nam będzie zarekomendować:
•przetwory owocowe z jagód, śliwek, żurawiny i borówek, konfitury i powidła z wielu owoców wyrabiane ręcznie przez małe wytwórnie z Mazowsza, Pomorza, Podkarpacia i Wielkopolski
•grzyby suszone, marynowane i świeże
•nalewki z owoców, eliksiry, syropy, lemoniady, soki, kwas chlebowy wytwarzane wg tradycyjnych przepisów
•duży wybór wędlin z małych masarni wytwarzanych w sposób tradycyjny (na soli kuchennej, wywarach z ziół), długo dojrzewające wędliny z Kaszub, Podkarpacia, Wielkopolski czy z Mazur
•wybór serów i twarogów z małych, autorskich serowni w Polsce z mleka krowiego, owczego i koziego oraz sery z francuskie, belgijskie, włoskie i greckie
•warzywa, ziemniaki, czosnek, fasola, śliwki wędzone, polskie owoce z gospodarstw ekologicznych oraz wybór bakalii
•bardzo dobra kawa, wybór herbat oraz win z całego świata
•wybór piw z bogatej i znakomitej oferty pomorskiego browaru "AMBER"
Wszystko dla prawdziwych smakoszy i znawców tradycji kulinarnych.
"Polany Ogrodowe" - Ekspozycje ogrodowe rozłożone będą na dwie części: jedna część ekspozycji przy wejściu na wystawę, druga część za Polaną Biesiadą. Zaproszone w tym roku firmy i szkółki ogrodnicze z Polski przyjadą z jesienną ofertą na aranżacje w ogrodzie: krzewy, drzewka ozdobne i owocowe, rośliny rabatowe, wrzosy, chryzantemy, cebule kwiatowe, kłącza, duży wybór ziół, traw ozdobnych, bylin na skalniaki, sadzonki truskawek, malin i poziomek oraz nawozy i narzędzia ogrodowe.
Ponadto oferta galanterii ogrodowej, która jest niezbędna dla pełnego wyposażenia ogrodu:
•meble i sprzęty do ogrodu, na taras lub działkę
•wyroby garncarskie, ceramiczne i drewniane
•wyroby z wikliny: parawany, płoty, meble, kosze, itd.
•drobna galanteria dekoracyjna na piknik w ogrodzie, świeczniki, poidełka dla ptaków, itd.
•niezwykłej urody drewniane rzeźby ptaków i artystyczna ceramika ogrodowa
W programie artystycznym jak zawsze jesienne klimaty, ognisko i muzyka biesiadna. Ponadto: sobota 25 września będzie dniem belgijskim. Tego dnia gościć będziemy Konsula Honorowego Królestwa Belgii oraz przedstawicieli firm z kapitałem belgijskim na Pomorzu. Na scenie ok. godz. 16.00 pojawi się zespół "Dixie Warsaw Jazzman", który w jazzowych aranżacjach zaprezentuje przeboje muzyki flamandzkiej, francuskiej i pozostałych krajów Beneluksu. "Kameralna Orkiestra Promenadowa" ok. godz. 15.00 zaprezentuje zaś motywy muzyczne javy - narodowych tańców belgijsko-francuskich. W sobotę także o godz. 13.00 ogłoszenie wyników konkursu "Gdynia w kwiatach".
W niedzielę 26 września oprawa muzyczna podporządkowana zostanie muzyce bałkańskiej. O godz. 16.00 zespół "Balcan Folk Akustic" z Bułgarii przedstawi show pełne muzyki i tańca. Pokazy tradycyjnych tańców bałkańskich horo i raczenicy połączone będą z nauką podstawowych kroków i układów tanecznych. O godz. 17.30 losowanie głównej nagrody Avivy tj. rocznego pakietu medycznego "Bądź Zdrów" oraz "koszy obfitości".
Do tego trójmiejskie zespoły muzyczne w specjalnym repertuarze oraz popisy muzyczne uczniów Szkoły Muzycznej I stopnia w Gdyni. Dla dzieci tradycyjnie przejażdżki na konikach i kucykach oraz plac zabaw przygotowany przez firmę Aviva na Polanie Ogrodowej. Dla wszystkich konkursy z cennymi nagrodami , degustacje oraz codziennie o godz. 18.00 losowanie "koszy obfitości" (prosimy zachowywać bilety wstępu do tej godziny).
Scenografia. Od 17 lat, tj. początku trwania imprezy bardzo starannie przygotowywana jest oprawa scenograficzna. Przez pierwsze lata budowaliśmy krajobrazy ilustrujące różne regiony Polski także w aspektach historycznych.
Od 2001 roku zaczęliśmy prezentować stylowe krajobrazy prowincji poszczególnych krajów europejskich - członków Unii europejskiej, które budziły zawsze zachwyt i uznanie wielu odwiedzających imprezę.
Wykonywali je znakomici artyści i rzemieślnicy oraz firmy ogrodnicze z Trójmiasta. Odtwarzaliśmy z dużym pietyzmem krajobrazy, typowe obiekty i ogrody: Toskanii, Grecji, Hiszpanii, Danii, Irlandii, Holandii, Węgier, Litwy oraz Prowansji - regionu Francji, itd. na Polanie Redłowskiej (gdzie rozpoczęliśmy cykl imprezy "Dary Ziemi") oraz w Parku Kolibki: Cypru, Portugalii, Czech, Bawarii a w roku ubiegłym ogród angielski.
W tym roku zaprezentujemy ogród jako ilustrację pięknej i bogatej przyrody Bułgarii, której symbolem i inspiracją będzie kwiat róży. Pomysł i realizacja tego projektu - Pani Ewa Znamińska, właścicielka znanej i cenionej trójmiejskiej firmy "Ogród", która zrealizowała wiele wspaniałych, stylowych ogrodów prezentowanych od lat na "Darach Ziemi". Obok tej ekspozycji pojawi się piękny wielkomiejski klomb kwiatowy otaczający replikę słynnej postaci "siusiającego chłopczyka" Manneken Pis jaki znajduje się w centrum stolicy Belgii - Brukseli. Jest to świadome nawiązanie do starej legendy, która pozwala w duchu naszej imprezy, zaakcentować historyczne aspekty tego bogatego, nowoczesnego i tętniącego życiem kraju i stolicy Królestwa Belgii a zarazem stolicy Unii Europejskiej. Zrealizowania tego projektu podjęła się profesjonalna firma ogrodnicza "OtoOgrody" z Gdyni oraz firmy z nią współpracujące.