XX Dary Ziemi i Europa od kuchni Park Kolibki w Orłowie Gdynia Sprawdź!
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

XX Dary Ziemi i Europa od kuchni Opinie (95)

Od dwudziestu już lat, pod koniec września, firma Haczet Sp. z o. o. wspólnie z Miastem Gdynia organizuje w centrum miasta plenerowy piknik rodzinny p.n. "Dary Ziemi".

"Dary Ziemi" to głównie prezentacja, sprzedaż i promocja płodów rolnych, warzyw i owoców, tradycyjnych i zdrowych produktów kuchni polskiej wielu regionów, oferta ogrodnicza i rzemiosła regionalnego.

Na czterech przylegających do siebie polanach zostaną zlokalizowane stoiska wystawców oraz pozostałe elementy programu imprezy.

Kontynuujemy rozpoczęty w 2001 r. nowy cykl prezentacji kultury i tradycji państw Unii Europejskiej, w którym sukcesywnie prezentujemy "od kuchni" dary ziemi, tradycje muzyczne, artystyczne i kulinarne kolejnych krajów - członków unii. W tym roku wybraliśmy dla Państwa po raz drugi kraj o wspaniałej kulturze i tradycjach: Włochy

"Polana Eko" na której pojawią się stoiska z produktami wytwarzanymi przez drobne gospodarstwa ekologiczne z całego kraju:

- miody i produkty pszczele oraz miody pitne z Warmii i Mazur, Kurpii, Białowieży, Podlasia, Małopolski, Zachodnio Pomorskiego oraz Wielkopolski
- sękacze, andruty i inne wyroby waflowe z autorskich pracowni cukierniczych
- przetwory z owoców i warzyw, oleje tłoczone na zimno, soki z winogron
- kompozycje z suchych kwiatów, ziół oraz warzyw i owoców
- przyprawy i suszone zioła
- biżuteria z bursztynu, szkła i naturalnych kamieni oraz stylowe propozycje dla pań na jesień

"Polana Biesiadna" na której pojawią się stoiska z produktami spożywczymi, stoiska z włoskimi specjałami, ognisko, miejsca do konsumpcji i odpoczynku.

Oferta będzie jak zawsze bardzo różnorodna dla każdego podniebienia. W tym roku polecamy szczególnej uwadze potrawy i specjały kuchni włoskiej serwowane przez kucharzy znających tajemnice smaków włoskich potraw oraz znakomite wina i desery z różnych regionów Włoch. Odwiedzający Dary Ziemi będą mieli okazję zasmakować w specjałach przygotowanych przez kucharzy ze znakomitej Trattori Toscana w Sopocie i Ristorante Pomodoro w Gdańsku pod kierunkiem ich właścicieli: Anny Prokurat i Maurycego Chodorowskiego.

Duży wybór smacznych makaronów i pesto z różnych regionów Włoch - serwowanych przez Trattorię "Pociąg do Makaronu" z Gdyni. Ciasta, ciasteczka i desery włoskie wraz ze znakomitej jakości kawą serwować będą Trattoria Toscana, Ristorante Pomodoro oraz firma Consonni Bartelak. Do tego duży wybór win z różnych regionów Włoch wraz z fachowa pomocą włoskiego somoliera zaprezentuje firma Vinoarte.

Dopełnieniem włoskiego klimatu będzie ekspozycja bardzo stylowych i eleganckich włoskich samochodów. Odwiedzających imprezę Firma Auto -Mobil, autoryzowany dealer marek Fiat, Lancia czy Alfa Romeo, zaprasza do odkrycia wyjątkowego i niepowtarzalnego stylu Giulietty, która jest doskonałą syntezą sportowego charakteru, elegancji, funkcjonalności oraz wyrafinowania zarazem. Dla osób myślących nieszablonowo firma Firma Auto - Mobil przygotowała model Lanci Ypsilon. Do tego dodatkowo ciekawą propozycją będzie wyjątkowy, ekologiczny i prototypowy model Fiata AC/DC napędzany silnikiem elektrycznym.

Gospodynie wiejskie z Kaszub i Kociewia jak zwykle przyjadą z tradycyjnymi własnymi wyrobami: chlebami, ciastami, nabiałem, smalcem oraz pierogami, czerniną, żurem, itd.

Zgodnie z nadrzędnym celem imprezy, jakim jest promowanie polskich tradycji kulinarnych, starych receptur i tradycyjnych technik produkcji przede wszystkim w małych gospodarstwach ekologicznych, szczególnie miło nam będzie zarekomendować:

- przetwory owocowe z jagód, śliwek, żurawiny i borówek, konfitury i powidła z wielu owoców wyrabiane ręcznie przez małe wytwórnie z Mazowsza, Pomorza, Podkarpacia i Wielkopolski
- grzyby suszone, marynowane i świeże
- nalewki z owoców i ziół, eliksiry, syropy, lemoniady, soki, kwas chlebowy wytwarzane wg tradycyjnych przepisów oraz piwa w dużym wyborze
- duży wybór wędlin z małych masarni wytwarzanych w sposób tradycyjny (na soli kuchennej, wywarach z ziół), długo dojrzewające wędliny z Kaszub, Podkarpacia, Podlasia, Wielkopolski czy z Mazur
- wybór serów świeżych i długo dojrzewających z mleka krowiego, owczego i koziego, a także pleśniowych, wędzonych i z ziołami z małych rodzinnych serowni z wielu zakątków Polski
- warzywa, czosnek, fasola, śliwki wędzone, polskie owoce z gospodarstw ekologicznych oraz wybór bakalii
- bardzo dobra kawa, wybór herbat oraz win z całego świata
- regionalne piwo Amber jak zawsze świetnej jakości

Wszystko dla prawdziwych smakoszy i znawców tradycji kulinarnych.

"Polana Gastronomiczna" - na której zlokalizowana zostanie estrada, stoiska gastronomiczne, stoiska z piwem oraz przytulne miejsca do konsumpcji ciepłych dań oraz wysłuchania koncertów muzycznych. Oferta gastronomiczna będzie urozmaicona, dania mięsne z grilla, warzywa, wybór pieczywa, chleb ze smalcem a także dla miłośników naleśników - crepsy z różnym nadzieniem.

"Polana Ogrodowa" - Ekspozycja usytuowana przy wejściu na wystawę. Zaproszone w tym roku firmy i szkółki ogrodnicze z Polski zaprezentują jesienną ofertę na aranżacje w ogrodzie: krzewy, drzewka ozdobne i owocowe, rośliny rabatowe, wrzosy, chryzantemy, cebule kwiatowe, kłącza, duży wybór ziół, traw ozdobnych, bylin na skalniaki, sadzonki truskawek, malin i poziomek oraz nawozy i narzędzia ogrodowe.

Ponadto oferta galanterii ogrodowej, która jest niezbędna dla pełnego wyposażenia ogrodu:

- meble i sprzęty do ogrodu, na taras lub działkę
- wyroby ceramiczne i drewniane
- wyroby z wikliny: parawany, płoty, meble, kosze, itd.
- drobna galanteria dekoracyjna na piknik w ogrodzie, świeczniki, poidełka dla ptaków, latawce, itd.
- drewniane rzeźby i artystyczna ceramika ogrodowa

W programie artystycznym jak zawsze jesienne klimaty, ognisko, muzyka ogrodowa i folklorkaszubski. W sobotę i niedzielę 28 - 29 września oprawa muzyczna podporządkowana będzie muzyce i piosence włoskiej. Zaplanowane zostały koncerty i recitale różnych gatunków muzycznych z wielu regionów Włoch oraz koncerty piosenki biesiadnej i klasycznej. Tradycyjnie wystąpią także uczniowie Szkoły Muzycznej I stopnia w Gdyni. Tym roku w programie "Miniatury Muzyczne".

W sobotę 28 września w programie ponadto:

- godz. 13:00 ogłoszenie wyników konkursu "Gdynia w kwiatach" i wręczanie nagród laureatom konkursu przez Urząd Miasta Gdyni
- godz. 14:00 "Spacer Muzyczny po XIX edycjach Darów Ziemi" - w wykonaniu Kameralnej Orkiestry Promenadowej

W niedzielę 29 września niewątpliwie najważniejszym akcentem muzycznym tego dnia będzie koncert przebojów włoskiej muzyki i piosenki estradowej pn." Al. Bano & Romina Power" w wykonaniu zespołu An Dreo & Karina - laureatów Europejskiego Festiwalu Cooverów. Początek koncertu o godz. 14:00. Od godz. 16:00 zapraszamy na "Polską i Włoską Biesiadę Muzyczną". Każdego dnia imprezy, co półtorej godziny, na scenie odbywać się będzie losowanie nagród / koszy pełnych darów ziemi. Z okazji 20-tej edycji imprezy nagrody w tym roku będą szczególnie atrakcyjne i wartościowe. Prosimy o zachowanie biletów wstępu podczas pobytu na terenie imprezy.! Do tego trójmiejskie zespoły muzyczne w specjalnym repertuarze oraz popisy muzyczne uczniów Szkoły Muzycznej I stopnia w Gdyni.

Dla dzieci tradycyjnie przejażdżki na konikach i kucykach, studio fotograficzne i inne miłe niespodzianki oraz plac zabaw na Polanie Ogrodowej. Dla wszystkich konkursy z cennymi nagrodami, ciągła sprzedaż, degustacje znakomitych produktów, oraz wiele drobnych niespodzianek z okazji jubileuszu imprezy.

Scenografia. Od 20 lat, tj. początku trwania imprezy bardzo starannie przygotowywana jest oprawa scenograficzna. Przez pierwsze lata budowaliśmy krajobrazy ilustrujące różne regiony Polski także w aspektach historycznych.

Od 2001 roku zaczęliśmy prezentować stylowe krajobrazy prowincji poszczególnych krajów europejskich - członków Unii europejskiej, które budziły zachwyt i uznanie wielu odwiedzających imprezę.

Wykonywali je znakomici artyści i rzemieślnicy oraz firmy ogrodnicze z Trójmiasta. Od 12 lat odwiedzający naszą imprezę goście mogli podziwiać starannie przygotowane aranżacje ogrodów 22 krajów europejskich. Odtwarzaliśmy z dużym pietyzmem krajobrazy, typowe obiekty i ogrody między innymi: Toskanii, Grecji, Hiszpanii, Danii, Irlandii, Holandii, Węgier, Litwy oraz Prowansji - regionu Francji, itd. na Polanie Redłowskiej (gdzie rozpoczęliśmy cykl imprezy "Dary Ziemi") oraz w Parku Kolibki: Cypru, Portugalii, Czech, Bawarii, Anglii, Bułgarii, Królestwa Belgii, Finlandii i Rumunii.

Od ubiegłego roku zaczynamy prezentację od początku. Nowy cykl prezentacji ogrodów rozpoczęliśmy od Francji. W tym roku zaproponujemy ogród ze środkowych regionów Włoch: pełen krzewów i drzew, kamiennych ścieżek i kolumn, małej fontanny, kwiatów i ziół. Pomysł i realizacja projektu Pani Ewa Znamińska, współwłaścicielka znanej i cenionej trójmiejskiej firmy "Ogród", która zrealizowała wiele wspaniałych, stylowych ogrodów prezentowanych od lat na "Darach Ziemi" oraz na terenie Trójmiasta i Polski.

Zobacz nasze video relacje z poprzednich edycji:Informacja o biletach

normalny 6 zł, dzieci wstęp wolny

Czytaj także